SZYBKI KONTAKT

Centrum Zdrowia MEDYCYNA

ul. Komisji Edukacji Narodowej 50/U4
15-687 Białystok

Rejestracja przychodni:
tel. 85/ 662-91-99, 85/ 664-19-02
tel.kom. 600 744 005, 606 859 659
tel.kom. 600 003 262
fax. 85/ 662-91-95

ul. Mickiewicza 39/U7
15-687 Białystok

Rejestracja przychodni:

tel. 85/ 679-51-99
tel.kom. 669 102 080

ul. Tysiąclecia P.P. 10
15-111 Białystok

Rejestracja przychodni:

tel85/ 831-15-88
tel.kom. 604 200 481

 

 

 

PARTNERZY

Z OSTATNIEJ CHWILI

DLA PODRÓŻUJĄCYCH

baner szczepienia

POZOSTAŁE

NASZA GALERIA

REHABILITACJA PARTNERSKA

OPINIE O LEKARZACH

stomatologia_baner.jpg

 
Żołądek zbadaj przez nos .. w nowej Pracowni Badań Endoskopowych! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 04 Październik 2010 10:40
Przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację projektu pt.: „Wprowadzenie nowych usług poprzez zakup sprzętu medycznego przez Medycyna Sp. z o.o.” i otworzyliśmy pracownię badań endoskopowych wyposażoną w nowoczesny zestaw endoskopowy HDTV FUJINON z automatyczna myjnią endoskopową, umożliwiający wykonywanie videogastroskopii, videokolonoskopii, videosigmoidoskopii oraz nowoczesnej videogastroskopii bezstresowej (przeznosowej) z możliwością nagrania badania i zapisu na nośniku cyfrowym.

Prawidłowe działanie przewodu pokarmowego warunkuje nasze dobre samopoczucie i komfort życia. Wykonujemy badania endoskopowe górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego - gastroskopię, sigmoidoskopię i kolonoskopię.

Gastroskopia metodą przez nos, jest najbardziej  komfortowym i najmniej inwazyjym sposobem badania górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest ona dedykowana dla pacjentów, którzy posiadają bardzo silny odruch wymiotny lub inne przyczyny uniemożliwiające przeprowadzenie badania tradycyjną metodą. Zaprojektowany przez firmę Fujinon aparat o średnicy zaledwie 5,9mm umożliwia wprowadzenie go poprzez nos.

Zalety badania wykonywanego przez nos:

  • gastrokop ma jedynie 5.9mm grubości, co stanowi niemal polowe grubości klasycznego gastroskopu.
  • podczas badania przez nos, gastroskop nie dotyka do języka, więc nie wywołuje odruchu wymiotnego, który jest najgorzej tolerowany podczas klasycznej gastroskopii.
  • pacjent może swobodnie mówic podczas całego badania
  • może zadawac pytania lekarzowi, a także informować na bieżąco o niepokojacych go objawach, co zwieksza bezpieczeństwo badania.
  • okolo 95% pacjentów badanych obiema metodami, preferuje badanie przez nos.

Najczęściej zadawane pytania na które udzielają odpowiedzi lekarze z Centrum Zdrowia MEDYCYNA:


Czym jest gastroskopia?
Gastroskopia to badania endoskopowe wykonywane w celu oceny górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas takiego badania można zobrazować zmiany w obrębie przełyku, żołądka i dwunastnicy. Dodatkowo ocenia się treść płynną w świetle przewodu pokarmowego i ruchomość jego ścian. Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu po badaniu, trwającym zwykle 10-15 minut, można wrócić do swoich zajęć.

Kiedy wykonać gastroskopię? Bardzo wiele osób ma wskazania do wykonania gastroskopii. Najczęściej badanie jest konieczne, gdy występują przewlekłe bóle brzucha, zgaga, zaburzenia połykania, utrata masy ciała, niedokrwistość, krwawienia z przewodu pokarmowego, a także podejrzenie choroby wrzodowej lub nowotworowej żołądka czy dwunastnicy. Wykonanie tego badania jest też konieczne okresowo u chorych przyjmujących na stałe niesterydowe leki przeciwzapalne (jak aspiryna).

Rewolucja w badaniach gastroskopowych Dzięki opracowanemu przez firmę Fujinon najnowocześniejszemu gastroskopowi możliwe jest wykonanie badania w maksymalnie komfortowych dla pacjenta warunkach.
Główną zmianą jest "odchudzenie" gastroskopu z ponad 9mm do zaledwie 5.9mm. Dzięki temu możliwe jest wykonanie badania przez nos. Odpowiednie znieczulenie nosa wykonane przez laryngologa umożliwia niemal bezbolesne wprowadzenie gastroskopu. Z kolei ominięcie jamy ustnej powoduje, że podczas badania nie występują nudności, chory nie ma odruchu wymiotnego, który jest najgorzej tolerowaną częścią klasycznego badania!
W trakcie badania pacjent cały czas może swobodnie rozmawiać z lekarzem, co poprawia komfort badania, a przede wszystkim zwiększa jego bezpieczeństwo.
Klasyczne badanie gastroskopowe wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi doznaniami. Przede wszystkim każdy ruch gastroskopu wywołuje odruch wymiotny. W związku z tym cały czas badania jest związany z cierpieniami pacjenta.
Odruch wymiotny jest spowodowany drażnieniem powierzchni języka przy każdym ruchu gastroskopu. Wielką zaletą nowej techniki gastroskopii jest fakt, że wykonanie badania przez nos nie daje takich dolegliwości!!!
Spośród osób, które miały wykonywane badanie gastroskopowe zarówno metodą klasyczną, jak i przez nos, aż 95% oceniło dużo lepiej badanie nową, przeznosową metodą.
Aby zapewnić Państwu maksymalny komfort i bezpieczeństwo badania, jest ono wykonywane każdorazowo przez zespół złożony z lekarza laryngologa i chirurga- gastroskopisty. Dzięki temu możliwe jest optymalne przygotowanie do samego badania, jak i pełna kontrola w trakcie zabiegu.

Na czym polega główna różnica pomiędzy gastroskopią przeznosową i klasyczną? Główną zmianą jest "odchudzenie" gastroskopu z ponad 9 mm do zaledwie 5.9 mm. Dzięki temu możliwe jest wykonanie badania przez nos. Ominięcie jamy ustnej powoduje, że podczas badania nie występują nudności, chory nie ma odruchu wymiotnego, który jest najgorzej tolerowaną częścią klasycznego badania! W trakcie badania pacjent cały czas może swobodnie rozmawiać z lekarzem, co zwiększa komfort pacjenta i bezpieczeństwo badania.

 
gastroskopia przeznosowa (tzw. bezstresowa)


gastroskopia wykonywana tradycyjnymi metodami


Czy badanie jest nagrywane?
Oczywiście! Wraz z opisem badania Pacjent otrzymuje płytę DVD z nagranym badaniem. Dzięki temu badanie może być przekazane lekarzowi prowadzącemu w innym Ośrodku, lub porównane z badaniami poprzednimi czy kolejnymi.

Jak przygotować się do badania? W związku z tym, że gastroskopia jest zaliczana do badań inwazyjnych, konieczne jest posiadanie aktualnego szczepienia przeciwko żółtaczce typu B (wirusowe zapalenie wątroby typu B). Przez co najmniej 6 godzin przed badaniem należy pozostawać na czczo. Jest to konieczne, żeby móc uwidocznić błonę śluzową żołądka i dwunastnicy. Przed badaniem Pacjent otrzymuje formularz zgody na wykonanie badania, w którym jeszcze raz szczegółowo napisane jest, na czym polega badanie.

Jakie mogą być powikłania gastroskopii? Gastroskopia jest badaniem bezpiecznym i mało obciążającym. Podczas badania przez nos możliwe jest spowodowanie krwawienia z błony śluzowej nosa. Wydzielina z domieszką krwi, lub krwawienie (występujące rzadko, o małym nasileniu) prawie zawsze ustępuje samoistnie. W wyjątkowo rzadkich sytuacjach konieczna jest kontrola laryngologiczna.

Czy każdemu da się zrobić gastroskopię przeznosową? Badanie to da się wykonać niemalże u wszystkich osób. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy obustronnie jamy nosa są patologicznie wąskie, założenie gastroskopu przez nos może być bardzo trudne. Wówczas badanie wykonuje się przez usta. Mimo tego, nadal jest to badanie dużo lepiej tolerowane niż gastroskopia wykonana klasycznym, grubym gastroskopem!

Co wchodzi w zakres wizyty? W ramach wizyty wykonywana jest ocena drożności nosa, znieczulenie nosa i gardła, i badanie gastroskopowe. Każdorazowo pobierane są wycinki w celu wykonania testu ureazowego na obecność bakterii Helicobacter pylori. Po badaniu wydawany jest jego protokół i płyta DVD z nagraniem badania.

 

różnica pomiędzy gastroskopem standardowym a gastroskopem nosowym

Poprawiony: Piątek, 30 Marzec 2012 17:08
 

INFORMACJE